Ukrayna ’dan tahliyelerin perde arkası

Ukrayna ’dan tahliyelerin perde arkası
Ukrayna ’dan tahliyelerin perde arkası

Rusya ’nın Ukrayna ’ya yönelik harekâtı başladıktan sonra, Türk vatandaşlarının tahliye operasyonlarını mesai arkadaşlarıyla birlikte planlayan Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, operasyonun detaylarını Hürriyet ’e anlattı. Ukrayna ’daki Türkler için Rus işgali başlamadan önce harekete geçtiklerini ifade eden Kıran, tahliye operasyonlarının 7/24 kesintisiz devam ettiğini söyledi. Daha önce COVID-19 salgını ve Taliban ’ın Afganistan ’da yönetimi ele geçirmesi nedeniyle yapılan tahliye operasyonlarını da planlayan Kıran, şu bilgileri verdi:

05.00 ’TE HAREKETE GEÇTİK

“24 Şubat sabahı saat 05.00 ’te Rusya ’nın askeri operasyon başlatacağını açıklaması üzerine hızla harekete geçtik. Ukrayna Koordinasyon ve Destek Merkezimizi aktive ettik. Vatandaşlarımızın Ukrayna ’dan tahliyesi, mahsur kalan gemilerimizin, TIR ’larımızın yurda gelişleri için gerekli düzenlemeleri derhal almaya başladık. Hiçbir vatandaşımızın mahsur kalmasına izin veremezdik. Kiev Büyükelçiliğimiz ve Odesa Başkonsolosluğumuzla sürekli temas halinde olduk. Temsilciliklerimizin yönlendirmeleriyle ihtiyaçları derhal giderdik. 24 Şubat günü hızla Ukrayna ’daki vatandaşlarımızı çeşitli noktalardan önce otobüsler, sonra demiryolu seçeneğini devreye alarak özel tren seferleriyle tahliye çalışmalarına başladık.

622591c4d265a21d047968b2.png

OTOBÜSLER MEKİK DOKUDU

Karayolundan tahliye çerçevesinde çoğunluğu ülkemizden, bir kısmı Ukrayna içinden veya komşularından toplam 110 otobüs ve 10 minibüs sefer ettik. Bunlar Ukrayna ’daki her bir nokta arasında mekik dokuyup vatandaşlarımızı taşıyor. Özel tren seferiyle veya tren seferlerine eklettiğimiz özel vagonlarla Ukrayna ’nın doğusundan batısına uzanan 1000 kilometreden uzun bir hatta, vatandaşlarımızı tahliye ettik, etmeyi de sürdürüyoruz. İlk 2 günde, 5 trenin vatandaşlarımıza, 1 trenin de vatandaşlarımız ile Azerbaycan vatandaşlarına ortaklaşa özel tahsisini sağladık. Trenler vardığında, otobüslerimiz, vatandaşlarımızı hemen Romanya ’ya götürdü, götürmeye devam ediyor. Bu trenlerle gelen vatandaşlarımızın Bükreş ’ten THY seferleriyle veya doğrudan otobüslerle tahliyesini sürdürüyoruz. Özel tren seferlerimiz, trenlere eklettiğimiz vagonlarımız, otobüslerimiz vatandaşlarımızı ücretsiz taşıyor. Bükreş ’ten ülkemize 7 ücretsiz tahliye seferi düzenledik.

622591d0d265a21d047968b4.png

TIR VE GEMİLERİN DURUMU

Ukrayna ’da 412 TIR ’ımız vardı. 250 tanesi Romanya sınırında geçiş sürecinde. Ukrayna içinde 20 TIR ’ımız bulunuyor. Bunların çıkışını sağlamak için temaslarımız sürüyor. Belarus-Polonya sınırındaki 170 TIR ’ın sorunlarını çözdük. 80 aracın geçişi tamamlandı. Ukrayna limanlarında 23 gemimiz ve 189 Türk personeli var. 30 ’dan fazla vatandaşımızı tahliye ettik. Rus limanlarında 30 gemimiz ve 146 personel var. Rusya10 ticari gemimizin geçişine izin verdi. Ukrayna ve Rusya ’dan güvenlik önlemleri talep ettik. 

DİĞER ULUSLARA DA YARDIM ELİ

Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, operasyonların Türklerle sınırlı kalmadığını belirterek “Başkanlığını emekli büyükelçi Halit Çevik ’in yaptığı AGİT Özel Gözlem Misyonu personelinin dördü vatandaşımız, toplam 130 kişinin THY charter uçağıyla 3 Mart ’ta İstanbul ’a getirilmesine yardımcı olduk. Şimdiye kadar 20 ülke ve Uluslararası Kızılhaç Komitesi, tahliyelerine destek olmamızı talep etti” dedi. 

622591efd265a21d047968b6.png

İNSANİ KORİDOR HAZIRLIĞI

Kıran: “11 binden fazla vatandaşımızı tahliye etmiş olmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Sumi ve Herson ’da kalan vatandaşlarımız için titiz bir süreç yürütüyoruz. Rusya ve Ukrayna heyetlerinin mutabık kaldıkları insani koridor sürecini yakından takip ediyoruz. Başta Mariupol olmak üzere planlamalarımız hazır.”

622591fcd265a21d047968b8.png

50 BİN ARAMA 100 BİN SMS

“Ukrayna ’da yaklaşık 25 bin vatandaşımız yaşıyordu. Krizin ilk sinyalleri gelince vatandaşlarımıza hemen ulaştık. 12 Şubat ’tan itibaren tüm iletişim kanallarını kullanarak 16 bin vatandaşımıza doğrudan eriştik. Yaklaşık 5 bin vatandaşımız Ukrayna ’dan ayrıldı. Rusya ’nın saldırı ihtimalinin gündeme gelmesi üzerine, ihtimaliyat planlarımızı hazırladık. Bu tür durumlarda bakanlığımızın sahip olduğu önemli bir kaynak, konsolosluk programımız. Bu sayede vatandaşlarımıza telefon, SMS veya e-posta yoluyla ulaşabiliyoruz. Konsolosluk Çağrı Merkezi ’nin Ukrayna ’daki vatandaşlarımızı arama sayısı 50 bini, SMS sayısı 100 bini geçti. 100 bine yakın çağrıyı yanıtladık.

İŞİNSANLARI DESTEK VERDİ

Bakan Yardımcısı Kıran, tahliye çalışmalarının 3 sacayağına dayandığını anlattı: “İlki, Koordinasyon ve Destek Merkezi. İkincisi, Kiev Büyükelçi ’miz, Odessa Başkonsolosu ’muz, Harkov Fahri Konsolosu ’muz, yardımcıları, müşavirlerimiz, ataşelerimiz, mesai arkadaşlarımız. Üçüncüsü, işinsanlarımız, vatandaşlarımız. Çernivtsi ’deki İsa Çelebi ağabeyimiz var. Ukrayna ’dan ayrılan vatandaşlarımızı gece gündüz demeden güvenli bölgelere taşıyan şoförlerimiz var. Ferhat Özcan ekibiyle birlikte otobüslerini karşılık beklemeden seferber etti, yollara düştü. Her biri tahliye operasyonlarının kahramanları.”

sizlere bayanhalkali.com farkıyla sunulmuştur

  

Leave a Reply

 • Ekonomi paketi yolda!

  Ekonomi paketi yolda!

  by on 19 Şubat 2022 - 0 Comments

  Meclis 12 günlük aranın ardından çalışmalarına başladı. Ekonomi alt yapı düzenlemelerini içeren 4 önemli teklifin Meclis’e gelmesi bekleniyor. PEKİ MECLİS GÜNDEMİNE GELECEK TEKLİFLERDE NE VAR? 2002 yılında kurulan endüstri bölgelerinin daha verimli kullanılmasını sağlamak için bir dizi düzenlemeye gidilecek. Hazine arazisi tahsislerine kolaylık getirilecek. Yerli otomobil TOGG gibi yatırımlara özel statü tanınacak. Yatırım yapanların finansmana […]

 • Montrö Boğazlar Sözleşmesi nedir, ne zaman imzalandı? Montrö Boğazlar Sözleşmesi maddeleri ve önemi!

  Montrö Boğazlar Sözleşmesi nedir, ne zaman imzalandı? Montrö Boğazlar Sözleşmesi maddeleri ve önemi!

  by on 25 Şubat 2022 - 0 Comments

  Üç tarafı denizlerle kaplı Türkiye’nin jeolopolitik konumu açısından oldukça önemli bir yer tutan İstanbul Boğazı ile Çanakkale Boğazı’nın kontrolü hakkında kararları içeren Montrö Boğazlar Anlaşması ile ilgili detaylar merak ediliyor. Türkiye denizleri üzerindeki en önemli uluslararası sözleşme niteliği taşıyan Montrö Boğazlar Anlaşması’nın ne zaman imzalandığı ve Türkiye’ye nasıl haklar tanıdığı araştırılıyor. Rusya Ukrayna krizi sonrasında […]

 • NATO ülkeleri hangileri, Ukrayna NATO üyesi mi? NATO maddeleri neler? NATO 4. ve 5. maddesi detayları..

  NATO ülkeleri hangileri, Ukrayna NATO üyesi mi? NATO maddeleri neler? NATO 4. ve 5. maddesi detayları..

  by on 25 Şubat 2022 - 0 Comments

  Rusya Ukrayna çatışmasıyla birlikte NATO açıklamaları gündem oldu. Bilindiği gibi 1949’da imzalanan 14 maddelik NATO/Kuzey Atlantik Örgütü Antlaşma Metni, örgütün amaçları ve müdahale alanlarını da içeren temel bir belge niteliğinde. NATO’nun (Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü) temelini oluşturan antlaşma metni 12 ülkenin katılımıyla, 4 Nisan 1949’da Washington DC’de imzalandı. UKRAYNA NATO’YA ÜYE Mİ? Geçtiğimiz sene Ukrayna […]

 • Entübe olan Şenay Genç de hayatını kaybetti

  Entübe olan Şenay Genç de hayatını kaybetti

  by on 22 Şubat 2022 - 0 Comments

  Rize’nin Güneysu ilçesinde koronavirüs nedeniyle 6 ayda 8 yakınını kaybeden Genç ailesinin bir üyesi daha aynı hastalıktan yaşamını kaybetti. Babası, ağabeyi, 2 halası ve 4 kuzenini bu hastalıktan kaybeden, evli ve 1 çocuk annesi Şenay Genç Yalçınkaya (36), akşam saatlerinde tedavi gördüğü Rize Devlet Hastanesi’nde doktorların tüm çabalarına rağmen hayatını kaybetti. Şenay Genç Yalçınkaya ile […]

 • Meteoroloji uyardı: Yağışlı hava durumu geri dönüyor! Pazartesi'den itibaren...

  Meteoroloji uyardı: Yağışlı hava durumu geri dönüyor! Pazartesi'den itibaren...

  by on 20 Şubat 2022 - 0 Comments

  Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre: Ülkemizin kuzey ve doğu kesimlerinin parçalı ve çok bulutlu, Hakkari çevrelerinin kar yağışlı, Artvin’in kıyı kesimlerinin sağanak yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor. Karadeniz’in iç ve yüksek kesimleri ile Doğu Anadolu’da yüksek kar örtüsüne sahip eğimli bölgelerde çığ riski bulunmaktadır. İç ve doğu kesimlerde buzlanma ve […]